Yükleniyor
Whatsapp Hattımız
Uzm. Dr. Murat Şener Uzman Kardiyolog
Whatsapp Hattımız

Kalp sağlığına zarar veren durumlar

Kalp vücudun en önemli organlarındandır. Kalp sağlığını korumak diğer organların korunması açısından da önemlidir. Siz fark etmeseniz de kalbinize zarar veren birçok durum söz konusudur.

Sigara ve alkol tüketimi

Sigara ve alkolün insan vücudu üzerindeki olumsuz etkisi herkesçe bilinir.Aklınıza gelecek çoğu hastalığın temel sebepleri arasında yer alan sigara ve alkol tüketimi kalbinize doğrudan zarar vermektedir.

Aşırı yağlı ve tuzlu yemek tüketimi

Aşırı yemenin dışında yağlı ve tuzlu yemek tüketimi de kalp rahatsızlıklarını tetiklemektedir. Yağlı yemek tüketimi kolesterolü arttırdığı gibi kilo alımına da sebep olduğu için karaciğer yağlanması rahatsızlığına yol açar.Bunun dışında gece yemek yemek kalbiniz için sakıncalıdır.

Uyku düzensizliği

Yetersiz uyku gibi çok uyumak da vücutta rahatsızlıklara neden olmaktadır.Uyku düzensizliği kalbinizi yorduğu için kalp yetmezliği riskiniarttırabilir. Bilimsel araştırmalar sonucu 6 ve 8 saat arası uykunun sağlık açısından en ideal süre olduğu belirlenmiştir.

Stres ve sıkıntı

Stres hayatınızın her alanında karşılaşabileceğiniz bir sorun. Farkına varmasanız bile bazen iş hayatınızda ve özel hayatınızda stres yaratabilecekolaylara maruz kalabilirsiniz. Stres ve sıkıntı altındayken kalp atışınızdaki hızlanma ve soluk alıp vermede zorlanmanız kalbinize verdiğiniz zararla doğru orantılıdır. Yoğun stres altındaki insanların belirli aralıklarla kalpuzmanına görünmeleri uygun 

Sporsuz hayat

Sporkalp sağlığınız için oldukça önemlidir. Her gün düzenli olarak yapılan sporun kalp krizi riskini azalttığı kanıtlanmıştır. Spor vücudunuzdaki kasları çalıştırdığı gibi kalpkaslarınızı da çalıştırdığından kalbiniz, kan pompalama görevini daha sağlıklı yerine getirir.

Kafein kullanımı

Kafein; özellikle kahve, çikolata ve çayda bulunan, bağımlılık yaratan bir maddedir.Fazla kafein tüketimi kalp ritmini bozacağı gibi çarpıntıya da sebep olmaktadır. Doktorlar özellikle kalp hastalarının gün içinde sınırlı sayıda kahve içmeleri gerektiğini söylemekteler.Bununla birlikte vücuda çok fazla kafein almak tansiyonunuzu da olumsuz yönde etkileyebilir. Belirli bir sınırlama ile kafein tüketimini kontrol altına almaya özen göstermenizde fayda vardır.

Email Telefon İletişim Formu Harita